Legendarna rzeźnia

Wystawa – „Legendarna rzeźnia”

Wystawa „Legendarna rzeźnia” powstała przy współpracy i dzięki uprzejmości wielu osób, w ramach II edycji projektu „Bydgoszcz Wciąga Legendarnie” Nasza pracownia projektowa, wspomogła wystawę materiałami archiwalnymi, które są w naszym posiadaniu, a które uchroniliśmy przed zniszczeniem, w czasie likwidacji rzeźni. Ekspozycja zawierała materiały historyczne, plansze rysunkowe oraz zdjęcia z rozbiórki z rzeźni i rewitalizacji terenu po Bydgoskich Zakładach Mięsnych.

Obszerna kronika opracowana z okazji 90-lecia istnienia Zakładów Mięsnych w Bydgoszczy jest cennym źródłem historycznym dla badaczy najnowszej historii gospodarczej Polski, dotyczącej gospodarki mięsnej na ziemiach północno-zachodnich, oraz rozszerza bardzo skąpą literaturę dotyczącą historii rzeźnictwa w Polsce

Dawna rzeźnia miejska powstała przy obecnej ul. Jagiellońskiej pod koniec XIX wieku. Po przenosinach zakładów mięsnych i wybudowaniu centrum handlowego Focus Mall pozostały cztery stare budynki. Częścią jednego z nich jest charakterystyczna wieża z zegarem. Budynek administracyjny dawnej rzeźni został wzniesiony w 1893 roku.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem i stanowiła okazję do wielu wspomnień, zwłaszcza dla starszych bydgoszczan, którzy w rzeźni przepracowali wiele lat.

Data wystawy – wrzesień 2017r.