Eltra – Bydgoszcz

RODZAJ INWESTYCJI: OBIEKT UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

INWESTOR: PRYWATNY

LOKALIZACJA: BYDGOSZCZ

ZESPÓŁ: PRZEMEK GAWĘDA, MARCIN SAJDAK, ERNEST ESSUMAN – MENSAH, PIOTR DUDA

DATA OPRACOWANIA DOKUMENTACJI: 2018

Eltra – przedsiębiorstwo w Bydgoszczy założone w 1923 roku przez przybyłego z Warszawy inżyniera Stefana Ciszewskiego, jedna z najstarszych istniejących fabryk branży elektrotechnicznej w Polsce. W 1959 wyprodukowała pierwszy polski radioodbiornik tranzystorowy Eltra MOT-59. Pierwszym masowo produkowanym radiem tranzystorowym w kraju był Koliber z bydgoskich zakładów, który wyszedł do sprzedaży na początku lat 60.

Biurowiec od lat był niechlubną wizytówką Bydgoszczy ponieważ od czasu swojego powstania nie był remontowany, a upływający czas nie pozostał dla niego łaskawy. W ostatnich latach powstawały rożne inicjatywy np. w ramach akcji „Śródmieście – Odmieńcie je wreszcie”, których celem było zaktywizowanie właścicieli nieruchomości i zachęcenie do inwestowania i odnowienie elewacji. Istotną rolę odegrały władze miejskie, które po przywróceniu linii tramwajowej do dworca i po budowie nowego gmachu zainicjowały działania rewitalizacyjne w tej części miasta.

Główną ideą projektową, było uniknięcie tzw. siłowania się z obiektem. Biurowiec, pomimo nie najlepszego stanu wizualnego i technicznego jest niezwykle intrygujący w swojej formie, uznaliśmy więc, że nie potrzebuje specjalnych zdobień. Postanowiliśmy podkreślić i wyartykułować to co niezbędne. Zadaniem odnowionej elewacji było zachowanie istniejących podziałów i betonowych obramień wokół okien. Postawiliśmy na minimalizm i klasyczne tony. Największą metamorfozę przeszedł parter budynku i zmiana wyglądu witryn, które nadają bardziej nowoczesnego wyglądu.

Data remontu – 2018r.